Letňansko-Kbelské fórum …rodiště nejslavnějších cvičných letadel světa

16.9.2011

Výměnné pobyty leteckého dorostu AIR CADET EXCHANGE 2011 ve Velké Británii.

16.09.2011

V minulém roce byla započata spolupráce mezi sdružením START – 7. odb. Svazu Letců ČR a mezinárodní asociací leteckých kadetů IACE spočívající ve výměně leteckých kadetů. V letošním roce tato spolupráce pokračovala první výměnou leteckých kadetů ze zemí IACE a Českou republikou. Čeští kadeti jeli do Anglie a do Čech přijeli letečtí kadeti z USA, GB a Hong Kongu.
Níže přinášíme ukázku z reportáže Dalibora Daříčka, který se této akce v Anglii zúčastnil.  Na zabezpečení akce se podílel i Letňansko-Kbelský letecký region, o.s.

 

Reportáž Dalibora Daříčka, Střední škola letecká s.r.o., Kunovice

Den 1. Přílet na letiště a orientace byla bez problémů, našel jsem svého Conducting staff a vydali jsme se do autobusu. Ještě předtím však byly menší problémy ohledně příjezdu Huberta, nedokázali pochopit, že nepřiletí letadlem, že nepřiletěl se mnou, ale že přijede vlakem. Během dvaceti minut jsme byli na Brunel university, kde jsem se hned po příjezdu potkal s kluky z Ghany. Ti se stali mými přáteli po celou dobu zájezdu, když jsem měl nějaký problém, vždycky pomohli, velmi přátelští hoši, jejich angličtina už však tak přátelská ke mně nebyla – ve srovnání s ostatními lidmi mluvili strašně potichu a rychle, když mluvili mezi sebou, neznělo to skoro ani jako angličtina. Na pokojích jsme byli každý zvlášť – nejlepší prostředek proti šikaně či jiné nesnášenlivosti. Pokoje byly pro setkávání více lidí příliš malé, k tomu sloužila jídelna. První den jsme neměli naplánovaný žádný program a tak jsme vybalili kufry, snědli oběd, který se skládal ze dvou sendvičů, jablka, sáčku chipsu a láhve vody a vydali se na prohlídku areálu univerzity.

https://i2.wp.com/aeronoviny.cz/images/image003.jpg?resize=640%2C480

Bylo to město samo osobě. Někdy v průběhu odpoledne dorazil Hubert a vše už bylo v pořádku. V 18:00 byla večeře v místní jídelně, rozhodně lepší než naše školní jídelny – hezké prostředí a dobré jídlo. Po večeři se šlo na příjezdový briefing, který se konal v jednom z přednáškových sálů. Zde jsme byli oficiálně uvítáni, seznámeni s našimi opatrovníky pro budoucí dva týdny a poučeni o tom, jak bychom se měli chovat a vystupovat během tohoto pobytu. Po tomto hlavním společném briefingu jsme byli rozděleni do dvou skupin a následoval velmi podobný, ale mnohem přátelštější scénář doprovázený hraním her, vzájemným seznamováním a navazováním přátelských vztahů. V těchto skupinách jsme zůstali až do konce pobytu. Po briefingu už následoval jenom odchod na pokoje, sprcha, příprava na další den a spánek. Měli jsme však jedno malé překvapení v podobě požárního alarmu, který nás všechny vyhnal v 11:15 před budovu. Můj osobní dojem z prvního dne byl trochu neurčitý, stále jsem nebyl jistý, jak to všechno bude a co mám všechno očekávat. Přišel jsem však na jednu věc. Přátelštější a lepší lidi jsem snad nikdy nepotkal, kdykoliv jsem potkal někoho nového, koho jsem ještě neznal, okamžitě následovalo seznámení a rozhovor. Musím říct, že hned po příjezdu jsem si připadal blbě, jako kdybych přijel odnikud. Všichni totiž přijeli buď v oblecích, na kterých měli vždycky našitý nejméně znak své země, znak své jednotky, své jméno nebo cokoli co sloužilo jako prezentace nebo přijeli ve svých národních Polo tričkách – každá země měla jinou barvu, znovu jiný vlastní národnostní odznak a k tomu všichni společný znak International Air Cadet Exchange. My jsme s Hubertem nic takového neměli a tak jsme dostali triko s Anglickou státní příslušností.

https://i2.wp.com/aeronoviny.cz/images/image005.jpg?resize=640%2C480

Reportáž z celého patnáctidenního pobytu je možné stáhnout zde ( formát .pdf, 1,0 MB)

Žádné komentáře »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress

%d blogerům se to líbí: