Z jednoho lesoparku budou dva. Kvůli silnici.

Aktualizováno 9.7.2011

V sobotu, 27.11.2010, v regionálním vydání tištěné MF Dnes vyšel stejnomenný článek o plánovaném znehodnocení Lesoparku Letňany novými komunikacemi. Sken novinového článku zde (nebo lze kliknout na obrázek vlevo).

V neděli 5. prosince vyšel článek se stejným obsahem, ale jiným názvem na praha.idnes.cz.

Dále viz příspěvky zde na lkforum:
Jak bude vypadat lesopark Letňany?, příspěvek z 25.7.2010.
Asfaltová stezka kolem letiště a Natura 2000, příspěvek z 28.7.2010

Textová podoba článku:

27.11.2010 – Mladá fronta DNES – Adéla Paclíková – Praha – str. 02

Z jednoho lesoparku budou dva. Kvůli silnici

Mezi Letňany a Kbely vysadili nový lesopark. Skrze něj však mají vést silnice, které jsou pro obě čtvrti důležité. Odvedou totiž množství aut z místních ulic.

LETŇANY, KBELY Letňanský lesopark je jedním z mála míst, kde se obyvatelé Letňan a Kbel mohou prohánět po dlouhých trasách na in-lineových bruslích či na kole. Klidné místo ležící mezi Letňany a Kbely však svůj půvab zřejmě ztratí. Protnou ho hned dva důležité silniční tahy.
Jeden poslouží jako obchvat obou městských částí, druhý pak v budoucnu propojí sever Prahy s Pražským okruhem. Podle konceptu územního plánu rozdělí dvě silnice lesopark na čtyři části.
Stavba druhé jmenované komunikace se v nejbližší době neplánuje. Naopak obchvat Letňan a Kbel už čeká na vydání stavebního povolení. „Měli bychom ho mít v únoru, možná v březnu,“ říká starosta Letňan Ivan Kabický s tím, že silnice je naplánována mnoho let.

Park za 23 milionů je největší na severu Prahy

Silnice nazývaná Nová Toužimská zatím rozdělí zelenou plochu na dvě části. Přitom ještě v červnu se při jeho slavnostním otevření starosta Letňan právem pyšnil výjimečností parku.
„Se svými třiceti hektary je největší rekreační plochou na severu Prahy. Vysadili jsme tu desítky tisíc sazenic stromů,“ říkal Kabický s tím, žeměsto za lesopark zaplatilo dvacet tři milionů korun.
Letňany navíc počítají i s dalším rozvojem lesoparku. Ten v druhé etapě bude vysázen zase z opačné strany komunikace.
„Nedomnívám se, že by silnice nějakým brutálním způsobem park znehodnotila,“ vysvětluje dnes.
Silnice se však vůbec nezamlouvá místním lidem.
„V lesoparku jsou nádherné stezky. Ale pohoda, která tam je dnes, se ztratí. Bude tam hluk a podle plánků, které jsem viděl, přeruší stavba silnice i cestu v lesoparku,“ myslí si Václav Čadek z Letňan.
Starosta Kabický však namítá, že cesty, jež tam jsou dnes, zůstanou.
„In-lineové cesty tam zůstanou. V místech, kde má vést silnice, jsou nyní pětimetrové pruhy trávy, za nimi in-line dráha. To vše od silnice oddělíme stromy,“ oponuje Kabický s tím, že na dvou místech stavební úpravy umožní plynulý průjezd přes silnici.
Jenže místní chodí do parku i s dětmi. Bojí se o jejich bezpečí. „Je to jediná zelená plocha na severu Prahy, kde můžeme jít na brusle či piknikovat v klidu a na čerstvém vzduchu. Nechci se bát, že mi tam dítě vběhne pod auto,“ říká Zdeněk Slunéčko z Kbel.

Kbely: Silnice by mohla vést i jinou trasou

Silnice je pro obě obce důležitá. Propojí Kbely s Letňany a uleví oběma čtvrtím od hustého provozu. Z Kbel se ozývají také hlasy, že obchvat mohl vést i jinudy.
„Také lze upravit současnou Toužimskou ulici, vybudovat silnici u bývalé betonárky a následně ji napojit na Veselskou ulici v Letňanech, stejně jako silnice vedoucí parkem,“ říká místostarostka Kbel Ivana Šestáková.
Podle Kabického však už není možné vést silnici jinudy, protože se již tři roky připravuje. „To jsme si měli říct na začátku, a ne teď, když máme stavební povolení na dosah,“ uzavírá.

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Praha

Děkujeme za komentář nazvaný „Je to ještě horší“ s odkazem oznámení záměru stavby3119 TV Čakovice, etapa 0018Jižní obchvat. Přivedl nás na stránky Informačního systému EIA, kde lze nalézt další závažný dokument – závěry zjišťovacího řízení, PHA662__zjistovaci.PDF

Ohlasy na článek:

Otázky a odpovědi http://www.letnany.cz/otazky-a-odpovedi.php

15 komentářů: “Z jednoho lesoparku budou dva. Kvůli silnici.”

 1. Lesopark budoucnost napsal:

  Dobrý den,

  prosím o informaci,zda ve věci plánování silnic protínající lesopark letnany nedošlo k nejaké změne, která by udržela celistvost území.

  Děkuji a zdravím
  Jan Sýkora
  jan.sykora.01@centrum.cz

  • Ice napsal:

   I think prepping is so important. Prepping has gotten such a bad na.ppm…eoele think remote bunkers, crazy rednecks and shotguns. But the direction in which our country is headed is scary. Add to that the seemingly increased number of natural diasters and it seems silly not to have some supplies put away just in case!

 2. Je to ještě horší napsal:

  Bydlím v Letňanech již 20 let, takže doufám že do toho mohu mluvit. O celém rozsahu výstavby jsem od začátku věděl a tudíž jsem také věděl, že se nejedná o žádný lesopark, ale jen opět ve velkém stylu stavěnou dopravní infrastrukturu. Ve skutečnosti se totiž jedná o velkou zalesněnou křižovatku. Celý takzvaný lesopark bude totiž doslova protkaný rychlostními silnicemi. Přímo uprostřed bude velká křižovatka, kde se budou křížit přivaděče od mladoboleslavské rychlostní silnice R10 a teplické dálnice D8 s přivaděčem od konečné metra Letňany a napojením budoucího pražského okruhu R1. To rozhodně není jen tak běžná křižovatka. To je pořádný dopravní masakr. proto je také okolo zalesněna, aby se zmírnily důsledky takového dopravního náporu. Samozřejmě, že i všichni politici, kteří s velkou slávou lesopark otevírali, toto věděli již v té době. Nechali ale postavit před volbami tu líbivější část celého projektu. Tj. nechali vysadit stromy a postavit chodníky budoucích komunikací. Se skutečným rozsahem se můžete seznámit zde: http://tomcat.cenia.cz/eia/download.jsp?view=eia_cr&id=PHA662&file=oznameniDOC

 3. Nezbývá než doufat, že na uvedené stavby silnic nebudou peníze, a že se tak budeme kochat přírodou lesoparku co nejdéle. Sám tam chodím bruslit a nedovedu si představit , že by tudy měla vést křižovatka silnic, které mají význam pouze se stavbou silničního obchvatu, jinak nic neřeší.

 4. Cordelia napsal:

  I would love to win an auetgraphod copy of her book! I am trying to make quilts using up as much of the fabric I have on hand as possible and this book would be perfect! Thanks.

 5. On Saturday Feb 25 at 4:10 AM I received a text from 909-213-3366 saying: “You’ve just been Chosen to Win the New iPad3! But only the 1st 1000 users that goto ipad3winner.info and enter the code 7777 will actually Recieve it!”

 6. Again, excellent reporting.Along with a synthetic training track inside the Belmont turf course, was there any mention of making the inner dirt course at Aqueduct into a synthetic one?I would think that there could be some information to be had from the Brits who have been doing this longer.

 7. I sorry for my English.As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 8. http://www./ napsal:

  brauche beides nicht. Warum sollte ich mit einem Iphone ins Internet, könntenihr Geld sicherlich besser für andere Dinge verwenden.In Facebook mein Leben. doch nicht dämlich.

 9. http://www./ napsal:

  Appreciating the persistence you put into your website and in depth information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 10. Hi Kim,These are all lovely, as usual! My only regret about having a shop this year, is that I don't Have as much time for blogging. My home also looks a little forlorn, with no Christmas decorations! Hopefully I will find a balance soon. I always try and visit your blog, when I am relaxing for a bit. Blessings this Christmas, to you and your family!Barbara

 11. http://www./ napsal:

  Just nu har jag ett schampoo som är i en vackert röd förpackning och tvålen är orange och matchar handdukarna. Jag har nog en annan urvalsprincip när det gäller såna där produkter

 12. http://www./ napsal:

  Ahhh, I love the pink snow! I’ve always gotten so petrified of failing with 365 that I never actually started. So it’s awesome that you are doing it! I love that your pictures are full of light. Photoshopped or not, they make me happy.

 13. "disappointed enough with the poodle shooter when shooting raccoons and foxes"If you think that's bad, I'll bet that .17 caliber Armor Piercing bullet would be underneath and looking up at 5.56 FMJ in terms of effectiveness. FWIW, the Georgia Arms 55 gr .223 loads with either Ballistic Tips or V-Max bullets works very well for small furry critter dis-assembly.

 14. I can relate to being over prepared. I had a pattern of doing course after course (some of them degrees), but never moving to action. I am now starting my own business, and aiming to keep acting directly towards my goals without getting sidetracked by taking on training that is more detailed than I actually need. Don’t get me wrong, I LOVE learning, but for me now is the time to love ACTING. Yes, that includes posting comments on blogs that resonate with me![]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *