Letňansko-Kbelské fórum …rodiště nejslavnějších cvičných letadel světa

9.7.2011

Z jednoho lesoparku budou dva. Kvůli silnici.

Aktualizováno 9.7.2011

V sobotu, 27.11.2010, v regionálním vydání tištěné MF Dnes vyšel stejnomenný článek o plánovaném znehodnocení Lesoparku Letňany novými komunikacemi. Sken novinového článku zde (nebo lze kliknout na obrázek vlevo).

V neděli 5. prosince vyšel článek se stejným obsahem, ale jiným názvem na praha.idnes.cz.

Dále viz příspěvky zde na lkforum:
Jak bude vypadat lesopark Letňany?, příspěvek z 25.7.2010.
Asfaltová stezka kolem letiště a Natura 2000, příspěvek z 28.7.2010

Textová podoba článku:

27.11.2010 – Mladá fronta DNES – Adéla Paclíková – Praha – str. 02

Z jednoho lesoparku budou dva. Kvůli silnici

Mezi Letňany a Kbely vysadili nový lesopark. Skrze něj však mají vést silnice, které jsou pro obě čtvrti důležité. Odvedou totiž množství aut z místních ulic.

LETŇANY, KBELY Letňanský lesopark je jedním z mála míst, kde se obyvatelé Letňan a Kbel mohou prohánět po dlouhých trasách na in-lineových bruslích či na kole. Klidné místo ležící mezi Letňany a Kbely však svůj půvab zřejmě ztratí. Protnou ho hned dva důležité silniční tahy.
Jeden poslouží jako obchvat obou městských částí, druhý pak v budoucnu propojí sever Prahy s Pražským okruhem. Podle konceptu územního plánu rozdělí dvě silnice lesopark na čtyři části.
Stavba druhé jmenované komunikace se v nejbližší době neplánuje. Naopak obchvat Letňan a Kbel už čeká na vydání stavebního povolení. „Měli bychom ho mít v únoru, možná v březnu,“ říká starosta Letňan Ivan Kabický s tím, že silnice je naplánována mnoho let.

Park za 23 milionů je největší na severu Prahy

Silnice nazývaná Nová Toužimská zatím rozdělí zelenou plochu na dvě části. Přitom ještě v červnu se při jeho slavnostním otevření starosta Letňan právem pyšnil výjimečností parku.
„Se svými třiceti hektary je největší rekreační plochou na severu Prahy. Vysadili jsme tu desítky tisíc sazenic stromů,“ říkal Kabický s tím, žeměsto za lesopark zaplatilo dvacet tři milionů korun.
Letňany navíc počítají i s dalším rozvojem lesoparku. Ten v druhé etapě bude vysázen zase z opačné strany komunikace.
„Nedomnívám se, že by silnice nějakým brutálním způsobem park znehodnotila,“ vysvětluje dnes.
Silnice se však vůbec nezamlouvá místním lidem.
„V lesoparku jsou nádherné stezky. Ale pohoda, která tam je dnes, se ztratí. Bude tam hluk a podle plánků, které jsem viděl, přeruší stavba silnice i cestu v lesoparku,“ myslí si Václav Čadek z Letňan.
Starosta Kabický však namítá, že cesty, jež tam jsou dnes, zůstanou.
„In-lineové cesty tam zůstanou. V místech, kde má vést silnice, jsou nyní pětimetrové pruhy trávy, za nimi in-line dráha. To vše od silnice oddělíme stromy,“ oponuje Kabický s tím, že na dvou místech stavební úpravy umožní plynulý průjezd přes silnici.
Jenže místní chodí do parku i s dětmi. Bojí se o jejich bezpečí. „Je to jediná zelená plocha na severu Prahy, kde můžeme jít na brusle či piknikovat v klidu a na čerstvém vzduchu. Nechci se bát, že mi tam dítě vběhne pod auto,“ říká Zdeněk Slunéčko z Kbel.

Kbely: Silnice by mohla vést i jinou trasou

Silnice je pro obě obce důležitá. Propojí Kbely s Letňany a uleví oběma čtvrtím od hustého provozu. Z Kbel se ozývají také hlasy, že obchvat mohl vést i jinudy.
„Také lze upravit současnou Toužimskou ulici, vybudovat silnici u bývalé betonárky a následně ji napojit na Veselskou ulici v Letňanech, stejně jako silnice vedoucí parkem,“ říká místostarostka Kbel Ivana Šestáková.
Podle Kabického však už není možné vést silnici jinudy, protože se již tři roky připravuje. „To jsme si měli říct na začátku, a ne teď, když máme stavební povolení na dosah,“ uzavírá.

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Praha

Děkujeme za komentář nazvaný „Je to ještě horší“ s odkazem oznámení záměru stavby3119 TV Čakovice, etapa 0018Jižní obchvat. Přivedl nás na stránky Informačního systému EIA, kde lze nalézt další závažný dokument – závěry zjišťovacího řízení, PHA662__zjistovaci.PDF

Ohlasy na článek:

Otázky a odpovědi http://www.letnany.cz/otazky-a-odpovedi.php

3 komentáře »

 1. Dobrý den,

  prosím o informaci,zda ve věci plánování silnic protínající lesopark letnany nedošlo k nejaké změne, která by udržela celistvost území.

  Děkuji a zdravím
  Jan Sýkora
  jan.sykora.01@centrum.cz

  Komentář by Lesopark budoucnost — 19.3.2011 @ 00:47

 2. Bydlím v Letňanech již 20 let, takže doufám že do toho mohu mluvit. O celém rozsahu výstavby jsem od začátku věděl a tudíž jsem také věděl, že se nejedná o žádný lesopark, ale jen opět ve velkém stylu stavěnou dopravní infrastrukturu. Ve skutečnosti se totiž jedná o velkou zalesněnou křižovatku. Celý takzvaný lesopark bude totiž doslova protkaný rychlostními silnicemi. Přímo uprostřed bude velká křižovatka, kde se budou křížit přivaděče od mladoboleslavské rychlostní silnice R10 a teplické dálnice D8 s přivaděčem od konečné metra Letňany a napojením budoucího pražského okruhu R1. To rozhodně není jen tak běžná křižovatka. To je pořádný dopravní masakr. proto je také okolo zalesněna, aby se zmírnily důsledky takového dopravního náporu. Samozřejmě, že i všichni politici, kteří s velkou slávou lesopark otevírali, toto věděli již v té době. Nechali ale postavit před volbami tu líbivější část celého projektu. Tj. nechali vysadit stromy a postavit chodníky budoucích komunikací. Se skutečným rozsahem se můžete seznámit zde: http://tomcat.cenia.cz/eia/download.jsp?view=eia_cr&id=PHA662&file=oznameniDOC

  Komentář by Je to ještě horší — 6.5.2011 @ 08:50

 3. Nezbývá než doufat, že na uvedené stavby silnic nebudou peníze, a že se tak budeme kochat přírodou lesoparku co nejdéle. Sám tam chodím bruslit a nedovedu si představit , že by tudy měla vést křižovatka silnic, které mají význam pouze se stavbou silničního obchvatu, jinak nic neřeší.

  Komentář by Ing.Jiří Mareš — 26.6.2013 @ 18:30

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress

%d blogerům se to líbí: